Hogy milyenek is voltak a kötelező olvasmányok borítói 40–50 évvel ezelőtt, és milyenek napjainkban? Előző posztomban már bemutattam öt magyar regény könyvborítóját, most újabb öt történetének jártam utána. (A kurzort a kép fölé mozgatva előtűnik a régebbi borító.)
Kosztolányi Dezső: Édes Anna (1926)
Az Édes Anna című regényt 1926-ban először a Nyugatban közölték folytatásokban, majd a Genius Könyvkiadó jelentette meg könyv formájában.
A Szépirodalmi Könyvkiadó 1972-ben adta ki a regényt a Diákkönyvtár sorozatában, papírkötéses kivitelben, a borítón Kosztolányi Dezső portréjával.
A Kossuth Kiadónál 2012-ben A magyar próza klasszikusai sorozat záró köteteként jelent meg keménytáblás kivitelben. Aki mind a 26 kötetet sikeresen összegyűjtötte, érdemes őket sorban egymás mellé tennie a polcra, hiszen a könyvek gerincének felső részén egy-egy betű található, ami összeolvasva kiadja a sorozat nevét.
Szépirodalmi, 1972
Kossuth, 2012
Babits Mihály: Jónás könyve (1938)
A Magyar Helikon kétféle borítóval is megjelentette, ezek közül az 1966-os változatot emelném ki, amelyet Würtz Ádám (1927–1994) illusztrált. A grafikus számos elismerésben részesült, köztük a Magyarország Érdemes Művésze díjjal is kitüntették.
Babits e művét – vélhetőleg rövid terjedelme miatt – kevésszer adták ki könyvalakban, elektronikus formában azonban több helyen is elérhető.
Magyar Helikon, 1966
Fapadoskonyv.hu, 2012 (e-könyv)
Fekete István: Tüskevár (1957)
A Móra Könyvkiadó változatos borítókkal többször is kiadta. Ezek közül többet Szecskó Tamás (1925–1987) illusztrált, mint ahogy az 1964-es változatot is.
A regény születésének 50. évfordulójára a kiadó keménytáblás díszkiadásban is megjelentette Budai Tibor illusztrációival. A 2009-es kiadás képeit is ő készítette.
Móra, 1964
Móra, 2009
Ottlik Géza: Iskola a határon (1959)
1981-ben a Magvető Zsebkönyvtárban is helyet kapott a mű puhatáblás kivitelben, és a borítón a sorozat tipográfiájának megfelelően fehér alapon ovális keretben helyeztek el egy, a kötetre jellemző grafikát.
2005-ben kiadták az Ottlik-összes sorozatot, amelynek mindegyik kötetén a szerző egy-egy fotója látható. Az Iskola a határon borítóján egy 1923 szeptemberében készült fénykép szerepel, ami azután készült, hogy Ottlik bevonult a katonaiskolába.
Magvető, 1981
Magvető, 2005
Szabó Magda: Az ajtó (1987)
A műből készült filmet 2012-ben mutatták be Szabó István rendezésében és Helen Mirren főszereplésével. Erre az alkalomra új borítóval jelentették meg Az ajtót, s azóta több Szabó Magda-regényt is hasonló ruhába öltöztettek. Az új dizájn szerint az egész borítót elfoglaló fotó közepén egy áttetsző keretben szerepel fölül nagyobb betűkkel a cím, alatta pedig nagybetűkkel a szerző neve.
Magvető, 1987
Európa, 2012
Forrás
Moly.hu (az adott művek adatlapjai)
Wikipédia (az adott művek, illetve szerzők adatlapjai)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.